Rakovina prostaty (karcinóm prostaty)

Rakovina prostaty je po rakovine pľúc a rakovine hrubého čreva treťou najčastejšou rakovinou na Slovensku. Tiež známa ako tichý zabiják, rakovina prostaty rastie roky nepozorovane. Ide o pomaly rastúce zhubné nádorové ochorenie predstojnej žľazy. Zvýšené riziko vzniku rakoviny prostaty majú najmä starší muži (nad 50 rokov), muži ktorých otec alebo brat trpeli na rakovinu prostaty alebo muži, ktorí sa nezdravo stravujú (konzumácia mastných jedál a nedostatok ovocia a zeleniny).

V čase diagnózy rakoviny prostaty má 80% mužov viac ako 65 rokov a iba 1% mužov je mladších než 50 rokov. Pozitívnou správou je, že toto ochorenie sa vo väčšine prípadov podarí vyliečiť a úmrtnosť pacientov
s rakovinou prostaty je veľmi nízka. Ako pri každom onkologickom ochorení, aj pri rakovine prostaty je dôležité jej včasné odhalenie, t.j. kým sa rakovinové bunky ešte nedostanú do tkanív ostatných častí tela.

V skorých štádiách choroby sa neprejavujú žiadne jej jasné príznaky. Neskoršie príznaky rakoviny prostaty sú rovnaké ako pri predchádzajúcich dvoch typoch ochorení prostaty. Konkrétne môže ísť o slabý prúd moču alebo časté močenie, ale tiež obtiažne močenie, bolesť alebo pálenie pri močení, krv v moči alebo v semene, pretrvávajúca bolesť chrbta, bokov alebo panvy, prípadne bolestivá ejakulácia. Rakovinu prostaty vie odhaliť jedine lekár.