Chirurgické zákroky na prostate

Chirurgický zákrok, ktorého cieľom je odstránenie časti prostaty môže byť prevedený vnútorne cez močovú trubicu alebo otvoreným chirurgickým zákrokom. Ak je prostata pacienta príliš veľká ošetrujúci lekár môže voliť otvorený chirurgický zákrok. Pri otvorenom zákroku sa chirurg dostane k prostate cez otvor v koži, ktorý vytvorí nad koreňom penisu.

Najčastejšie prevádzaným zákrokom je transuretálna resekcia prostaty (TURP). Pri TURP vsunie lekár cez močovú trubicu do mechúra optický nástroj (resektor – tenká kovová rúrka). Operatér postupne slučkou napojenou na elektrický prúd odstraňuje tkanivo, ktoré bráni odtoku moču. Odrezky sa následne vyplavujú tekutinou von z močového mechúra. Lekár sleduje celý zákrok cez cystoskop.
 

Transuretálna resekcia prostaty (TURP)

 
Oba zákroky – TURP aj otvorený chirurgický zákrok – vyžadujú celkovú anestézu pacienta a pobyt v nemocnici. Cieľom zákrokov je spriechodnenie močových ciest a zachovanie funkcie prostaty, nie odstránenie prostaty.

V niektorých prípadoch môže aj po zákroku dôjsť k opätovnému rastu prostaty a návratu problémov s močením. Pacienti by mali chodiť každý rok na pravidelnú prehliadku, aby sa ošetrujúci lekár uistil, že prostata pacienta sa opäť nezväčšila alebo sa u pacienta neprejavila rakovina prostaty.

Úplné odstránenie prostaty – radikálna prostatektómia – sa zvyčajne prevádza len v prípade, že pacient je v pokročilom štádiu rakoviny prostaty a hrozí rozšírenie rakoviny po tele.

Chirurgické zákroky môžu mať dočasný vplyv na funkciu pohlavného systému pacienta. Väčšina mužov sa úplne zotaví do 1 roka od operácie. Presná dĺžka rekonvalescencie závisí na tom ako dlho mal pacient príznaky ochorenia pred podstúpením zákroku a tiež na type zákroku, ktorý mu bol prevedený.

Po absolvovaní TURP niektorí muži zaznamenajú, že pri orgazme im semeno nevychádza z penisu, ale cestuje opačne do močového mechúra. V niektorých prípadoch sa tento stav dá liečiť liekom, ktorý pomáha mechúr uzavrieť.

Ak po zákroku zaznamenáte nejaké ťažkosti s prostatou, konzultujte svojho lekára. Môžu sa tiež vyskytnúť problémy s erekciou alebo strata schopnosti ovládať močový mechúr.

Ak Vám prostatu odstránili úplne, aby zastavili postup rakoviny, pravdepodobne budete mať dlhotrvajúce pohlavné problémy a problémy s ovládaním močového mechúra (svojvoľný únik moču, špliechanie pri močení). Ak chirurg použil techniku, pri ktorej zachoval nervy okolo prostaty, zotavíte sa pomerne rýchlo. Táto technika sa však nedá použiť u všetkých pacientov. Ak došlo k porušeniu nervov okolo prostaty, zotavenie bude vyžadovať ďalšie liečenie.