Nechirurgické zákroky na prostate

Vedci vyvinuli niekoľko prístrojov, ktoré lekárom umožňujú odstrániť časti prostaty pri nechirurgických zákrokoch. Tieto zákroky sa zvyčajne prevádzajú na špecializovanom pracovisku (klinika) alebo v nemocnici. Trvajú len krátko a pacient ide domov v ten istý deň.

Všetky nechirurgické zákroky sú transuretálne, čo znamená, že lekár sa k prostate dostane cez urethru (trubicu v penise). Pri zákroku lekár vsúva do urethry tenké trubice, ktorými potom upravuje tkanivo prostaty. Lekár môže do urethry aplikovať gél, aby zamedzil bolesti alebo nepríjemnému pocitu pacienta pri zákroku. Zákrok sa prevádza pri plnom vedomí pacienta.

Pri liečbe BHP sa používa niekoľko transuretálnych zákrokov:

  • Fotoselektívna vaporizácia prostaty (PVP)
    Použitím riadeného laserového lúča sa vo vnútri prostaty ničí nadbytočné tkanivo prostaty, ktoré  zabraňuje moču dostať sa von z tela.
  • Transuretálny rez prostatou (TUIP)
    Močová trubica sa rozšíri vytvorením niekoľkých malých rezov do krčka močového mechúra (miesto kde sa urethra napája na mechúr) a do prostaty.
  • Transuretálna mikrovlnná termoterapia (TUMT)
    Do močovej trubice sa zavedie sonda, ktorá vysiela mikrovlny, ktorými ničí nadbytočné tkanivo prostaty.
  • Transuretrálna intersticiálna ablácia (TUNA)
    Do močovej trubice sa zavedie prístroj pripomínajúci ihlu, ktorá vysiela elektromagnetické žiarenie, ktorým ničí nadbytočné tkanivo prostaty.
  • Vodou indukovaná termoterapia (WIT)
    Pri zákroku sa používa nafúknutý balónový katéter, v ktorom cirkuluje horúca voda. Katéter  zohreje vnútro prostaty a tkanivo v okolí odumrie. Telo potom odumreté tkanivo vyplaví močom  alebo absorbuje.
     

Vodou indukovaná termoterapia prostaty (WIT)